Yükleniyor Etkinlikler

« Bütün Etkinlikler

  • Bu event geçti

Annelik ve Psikanaliz

01 Aralık 2016 @ 18:30

Dünyayla ilk ilişki ağız yoluyla başlar. Bu ilişki annenin memesi üzerinden gerçekleşir. Anneyle olan ilk ilişki dünyayla kurulan ilk ilişkidir. Anne çocuğun ilk dünyasıdır.Psikanaliz anneyi insanın psişik yaşamının merkezine yerleştirir. Yalnızca çocuğun değil, erişkin bireyin de ruh sağlığını annenin yaptıklarına ya da yapmadıklarına bağlar.Söyleşi kapsamında ilk nesne olarak anne, yeterince iyi anne, annesel aşk, ilk nesnenin yoksunluğu gibi kavramlar incelenecek; psikanalitik kuramda annenin ve anneliğin yeri, onun özneleşme mücadelesi ele alınacaktır.

 

Figen Abacı: Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Eskişehir Osmangazi Tıp Fakültesi’nde uzmanlık eğitimini tamamladı. Halen Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Psikiyatri uzmanı olarak çalışmakta. Psikanalitik düşünce, felsefe ve sanat konuları, mesleki pratiğiyle birlikte hem ilgi hem de üretim alanlarını oluşturmakta. Sanat eserlerine, özellikle edebiyat eserlerine yönelik psikanalitik incelemeler yapmakta. Yazıları Varlık, Yasak Meyve, Akatalpa, Roman Kahramanları, Üç Nokta gibi edebiyat dergilerinde ve Psikeart Dergisi’nde yayımlandı.

Esra Çelik KarabulutPamukkale Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik bölümünden mezun. Ardından Almanya’daki if-weinheim institut’de “Sistemik Aile ve Çift Terapistliği” eğitimimi tamamladı. Halen Çukurova Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Yüksek Lisans Programına devam ediyor. Anaokulundan üniversiteye kadar çeşitli eğitim kurumlarında Psikolojik Danışman ve Uzman olarak, özel danışma merkezlerinde ise Sistemik Aile ve Çift Terapisti olarak çalıştı ve çalışmakta. Aile, çocuk ve ergenlere yönelik çeşitli önleyici ve gelişimsel çalışmalar geliştirdi ve uyguladı. Türk PDR Derneği üyesi.

2016-12-01-annelikpsikanaliz

Detaylar

Tarih:
01 Aralık 2016
Saat:
18:30
Etkinlik Category:
Etkinlik Etiketler
,
Website:
http://etkinlikizi.org

Organizatör

etkinlikizi.org
E-mail:
info@etkinlikizi.org / etkinlikizi@gmail.com
Website:
http://etkinlikizi.org

Mekan

Mimarlar Odası Tarihi Bina
Ankara Caddesi. M.Levent Ersoy Sokak.
Kocaeli, 41000 Türkiye
+ Google Haritalar