Yükleniyor Etkinlikler

« Bütün Etkinlikler

  • Bu event geçti

Yeni Anayasa Söylemi: Gerçek ve Sanal Gündem

18 Ekim 2016 @ 18:30

Bu panelde Türkiye gündemini yaklaşık on yıldan fazla süredir meşgul eden “yeni anayasa” söylemi etrafında temel hak ve özgürlüklere ve 1982 Anayasası uygulamasının getirmiş olduğu anayasal kazanımlara siyasi iktidar tarafından nasıl yaklaşıldığı tartışılacaktır.
Öte yandan gerçekten katılımcı ve çoğulcu bir anayasa için izlenmesi gereken yolun gerektirdiği sürekliliklerin ve kesintilerin neler olması gerektiği meselesi özellikle Türkiye’de siyasal rejim tartışmaları, ve hak ve özgürlükler boyutuyla ele alınacaktır. Bu bağlamda ciddi bir parlamenter rejim birikimine sahip Türkiye’de başkanlık sistemi gibi bir rejimin anayasal kazanımları ve hak ve özgürlükleri nasıl etkileyeceği tartışılacaktır.

Etkinlik Katılımcıları:
Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Anayasa hukuku, insan hakları, sosyal haklar, demokrasi gibi alanlarda çalışmaları bulunmaktadır.
Yrd. Doç Dr. Nihan YANCI ÖZALP, İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Anayasa hukuku, anayasa yapım süreci, anayasa tarihi konularında çalışmaları bulunmaktadır.

2016-10-18-yenianayasa

Organizatör

etkinlikizi.org
E-mail:
info@etkinlikizi.org / etkinlikizi@gmail.com
Website:
http://etkinlikizi.org

Mekan

KYÖD Toplantı Salonu
Hürriyet Caddesi. Metropol İşhanı. Kat: 4
Kocaeli, 41000 Türkiye
+ Google Haritalar