Yükleniyor Etkinlikler

« Bütün Etkinlikler

  • Bu event geçti

Tanpınar ve ‘Huzur’: Türk Romanında Bir Eşik

04 Ekim 2016 @ 18:30

Roman, öykü, şiir, edebiyat tarihi, makale ve deneme gibi pek çok türde yapıtlar üreten Ahmet Hamdi Tanpınar, özellikle Huzur ve Saatleri Ayarlama Enstitüsü adlı romanlarıyla, 20. yüzyıl Türk romanına damgasını vurmuş bir yazardır. Tanpınar’ın 1949 yılında yayımladığı ünlü romanı Huzur, gerek içeriği gerekse anlatı stratejileriyle modernist Türk romanının ilk örneklerinden biri olarak kabul edilir. Dört bölümden oluşan ve her bölümü roman karakterlerinden birinin adını taşıyan Huzur (sırasıyla İhsan, Nuran, Suad ve Mümtaz), tema olarak merkeze yine “aşk”ı alsa da, esasta, Cumhuriyet’ten sonra artık iyice alevlenen Doğu-Batı kültürel çatışmasını aydın gözüyle yeniden yorumlamaya çalışır ve bunu başarır da. Tanpınar Huzur’da ayrıca; mimarlık, sanat, musiki, estetik, güzellik, tarih vb. alanlarındaki bilgi ve düşüncelerini de, gelenek ve modernlik ekseninde tartışmaya açar. Bu söyleşide, hem Huzur’u başarılı kılan teknik özellikler ele alınacak hem de dört karakter etrafında şekillenen öykü, çözümlenmeye çalışılacaktır.


Şenel Gerçek
Türk dili ve edebiyatı alanında doktorası bulunan Gerçek, eski Türk dili, dilbilim ve sözcükbilim alanlarında çok sayıda makalesi bulunmaktadır. Kocaeli Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.


Gürkan Yavaş
Türk dili ve edebiyatı alanında doktorası bulunan Yavaş, milli edebiyat, cumhuriyet dönemi Türk edebiyatı, Türk romanı alanında çok sayıda makalesi bulunmaktadır. Kocaeli Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

2016-10-04-tanpinar

Detaylar

Tarih:
04 Ekim 2016
Saat:
18:30
Etkinlik Category:
Etkinlik Etiketler
, , , ,
Website:
http://etkinlikiz.org

Organizatör

etkinlikizi.org
E-mail:
info@etkinlikizi.org / etkinlikizi@gmail.com
Website:
http://etkinlikizi.org

Mekan

KYÖD Toplantı Salonu
Hürriyet Caddesi. Metropol İşhanı. Kat: 4
Kocaeli, 41000 Türkiye
+ Google Haritalar