Yükleniyor Etkinlikler

« Bütün Etkinlikler

  • Bu event geçti

Alıkonan Su

08 Aralık 2016 @ 18:30

Yerkürenin gerek altında gerekse de üstünde bulunan tüm su kaynakları bir döngü halinde birbirini besler. Dolayısıyla bu kaynaklardan herhangi biri üzerinde yapılan kalıcı değişimler küresel su döngüsünü etkiler. Günümüzde özellikle barajlar ve hidroelektrik santraller (HES) gibi enerji ihtiyacına yönelik uygulamalar bu dengeyi geri dönüşsüz bir biçimde değiştirmektedir. Ayrıca su kaynaklarının türlü amaçlarla tüketilmesi ve başta sanayi yoluyla kirletilmesi de bu etkiyi katlayarak arttırmaktadır. Öte yandan su kaynakları üzerinde yapılan insan kökenli kalıcı değişiklikler yalnızca bu kaynakları değil bu kaynaklara bağımlı olan tüm ekosistemlerin de varlığını tehdit etmektedir.

Bu söyleşide; başta HES’ler ve barajlar olmak üzere sucul ortamlara yapılan müdahalelerin çevresel etkileri, bu etkilerin türler ve insanlar üzerinde yarattığı baskının boyutları, yenilenebilir enerji kavramı ve bu kavramın soruna bir çare olup olamayacağı, sanayi ve evsel su kullanımlarının neden olduğu tahribatın boyutları ve nihayetinde su hakkı kavramının içeriği gibi konularda kapsamlı bir tartışma yürütülecektir.

Nuran Yüce; Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünde (1992) tamamladı. 1996-2001 tarihleri arasında Tarih Vakfı’nın mali ve idari bölümlerinde çalıştı. 20022003 SODEV bünyesinde yürütülen “Kadınların Yasal Hakları” projesinin koordinatörlüğünü yaptı. 2005 yılından beri iklim değişikliği ile ilgili (Küresel Eylem Grubu) kampanyalar içinde yer almakta. 2010 yılından bu yana Su Hakkı Kampanyası’nın proje koordinatörlüğüne devam etmekte.

2016-12-08-alikonan-su

Detaylar

Tarih:
08 Aralık 2016
Saat:
18:30
Etkinlik Category:
Etkinlik Etiketler
, , , , , , , , ,
Website:
http://etkinlikizi.org

Organizatör

etkinlikizi.org
E-mail:
info@etkinlikizi.org / etkinlikizi@gmail.com
Website:
http://etkinlikizi.org

Mekan

Mimarlar Odası Tarihi Bina
Ankara Caddesi. M.Levent Ersoy Sokak.
Kocaeli, 41000 Türkiye
+ Google Haritalar