Yükleniyor Etkinlikler

« Bütün Etkinlikler

  • Bu event geçti

Gilles Deleuze ve Biyopolitika

16 Ocak 2017 @ 18:30

Bir kavramın tarihine bakmak, daima ansiklopedik bilginin işaret ettiği doğum tarihinden öncesine ve ötesine de bakmak demektir. Tarihin yeni rafında rastlanan bir kavram bazen eski bilmecelerin kapılarını bir kez daha çalabilmeye, yeni bir bakışla eski olayları ve konumları bir kez daha ele almaya imkân tanır. Düşüncenin ya da refleksiyonun motamot çevirisinin “kendi üstüne eğilme” olmasının nedeni belki de budur. Bu sonsuz “kendi üstüne eğilme” serüveni, bazen bir çağı ya da dönemi anlamakta anahtar vazifesi gören bir uğrağı kendisine mihenk taşı kabul eder. İşte, çağımız için “biyopolitika” kavramının böyle bir niteliği haiz olduğu söylenebilir. Timothy Campbell ve Adam Sitze’nin meşhur derlemelerinde düşüncenin artık “biyopolitik dönemeç”in eşiğine geldiğini iddia etmelerinin nedeni tam da budur.

“Yaşam” ile “politika” arasındaki ilişkileri düşünmenin yeni bir yordamı olarak biyopolitika kavramı, farklı düşünürlerce farklı anlamlarla donatıldı. Her düşünürün “alet kutusu”nun içinden çıkan özgün araçlarsa “egemenlik”, “canlılık”, “cinsiyet”, ve “toplum” gibi kavramlar üzerine düşünmenin yeni olanaklarını inşa etti. Bu olanaklar yalnızca kuramsal bir alanda kalmayıp aynı zamanda ampirik çalışmalara da taşındı. Böylece bu “yeni” kavram, “eski” meselelerin kapağını bir kez daha açabilmek için bir anahtar sunmuş oldu.

Bu bağlamda kuramı esasa alan ancak ampirik çalışmaları da es geçmeyen; kavramın yalnızca eleştirel gücünü değil, kurucu niteliğini de işaret etmeye çalışan; kavramın kendisi kadar ötesine de bakan bir söyleşi dizisi oluşturmaya çalıştık. Katkılarınızı bekliyoruz.

Etkinlik Katılımcıları:

Hakan Atay: ODTÜ’de felsefe lisansı, Bilkent’te edebiyat masteri, SUNY’de edebiyat doktorası yaptı. Halen Gaziantep Üniversitesi’nde dünya edebiyatı, çağdaş felsefe sorunları gibi konularda dersler veriyor. Çok sayıda yayımlanmış çevirisi ve makalesi var. Özellikle Deleuze, Pessoa ve Badiou ilgilendiği çağdaş düşünürler.

Sercan Çalcı: kampfplatz dergisi yayın kurulu üyesi ve doktoranttır. Çağdaş felsefe sorunları üzerine çok sayıda makale yayımlamıştır. Spinozist düşünürler ve özellikle Deleuze çalışmalarındaki referans filozoflardandır

Detaylar

Tarih:
16 Ocak 2017
Saat:
18:30
Etkinlik Category:
Etkinlik Etiketler
, , , , , , , , , , , , , ,
Website:
http://etkinlikizi.org

Organizatör

etkinlikizi.org
E-mail:
info@etkinlikizi.org / etkinlikizi@gmail.com
Website:
http://etkinlikizi.org

Mekan

Kafe Kedi Aytekin Yazgan Salonu
Tahsin Marmara Sokak. Vakıf Apartmanı. No: 7/D 41300
Kocaeli, 41300 Türkiye
+ Google Haritalar