Yükleniyor Etkinlikler

« Bütün Etkinlikler

  • Bu event geçti

Günümüzde Demokrasinin Krizi

08 Kasım 2016 @ 18:30

Demokrasi kavramı, küreselleşme süreci ile birlikte siyaset bilimi içerisinde en çok tartışılan kavramlardan biridir. Demokrasiyi seçimlere, yurttaşı ise seçmene indirgeyen liberal demokrasinin bir meşruiyet krizi sorunuyla karşı karşıya olduğu vurgusu son yıllarda daha sık dile getirilmektedir. Piyasa ekonomisi ve demokrasinin bir bütünün parçaları olarak görülmesi, bazı toplumsal grupların siyasal süreçlerden dışlanması, yurttaşların siyasete olan ilgisinin azalması, katılımın düşmesi, siyasetin uzmanlık gerektiren teknik bir faaliyete dönüşmesi bu meşruiyet krizini açığa vuran göstergelerden bazılarıdır.

Yeni sağın etkisiyle eşitlik idealinden uzaklaşan ve yurttaşı katılımın dışında tutan liberalizm bugün basit bir “alternatifi yok” amentüsüne indirgenmiştir. Bu tür bir argüman, yıllardır süren neoliberal hegemonyanın sonucunda tesis edilen ideolojik zemini, sorgulamadan kabul eder ve koşullara bağlı bir durumu tarihsel bir zorunluluğa dönüştürür. Buna göre, neoliberalizm mükemmellikten uzak olabilir, ama mümkün olan tek sistemdir. “Alternatifi yok” dogması ile küreselleşme güçleri, yalnızca enformasyon devrimi tarafından güdülüyormuş gibi sunularak, siyasal boyutlarından yalıtılmakta ve boyun eğmek zorunda olduğumuz bir yazgı gibi gösterilmektedir.

Bu panelde liberal demokrasinin sınırları, günümüzde yaşadığı kriz ve bu krizin nasıl bir demokrasi modeli ile ortadan kalkabileceği tartışılacaktır.

 

İlker Gökhan ŞEN (Yrd. Doç. Dr.): Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi. Anayasa hukuku, doğrudan demokrasi, hükümet sistemleri, alanlarında çalışmaları bulunmakla birlikte 2004 yılında Rusya Federasyonu Siyasal Sistemi ve 2013 yılında Doğrudan Demokrasi: Kurumlar, Hukuki ve Siyasi Sorunlar isimli kitapları yayımlanmıştır.

Foti BENLİSOY: İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Lisansüstü çalışmalarını Boğaziçi Üniversitesinde Türk Ortodoks Kilisesi ve Papa Eftim teziyle, Doktorasını ise aynı üniversitede Küçük Asya seferinde Yunan askerlerin ideolojik tutumlarıyla ilgili çalışmasıyla tamamladı. Uzun zamandan beri çevirmen ve editör olarak birçok yayınevi ve dergiyle çalışmaktadır.

2016-11-08-demokrasinin-kriz

 

Detaylar

Tarih:
08 Kasım 2016
Saat:
18:30
Etkinlik Category:
Etkinlik Etiketler
, , , , ,
Website:
http://etkinlikizi.org

Organizatör

etkinlikizi.org
E-mail:
info@etkinlikizi.org / etkinlikizi@gmail.com
Website:
http://etkinlikizi.org

Mekan

KYÖD Toplantı Salonu
Hürriyet Caddesi. Metropol İşhanı. Kat: 4
Kocaeli, 41000 Türkiye
+ Google Haritalar