Yükleniyor Etkinlikler

« Bütün Etkinlikler

  • Bu event geçti

Michel Foucault ve Biyopolitika

12 Aralık 2016 @ 18:30

Bir kavramın tarihine bakmak, daima ansiklopedik bilginin işaret ettiği doğum tarihinden öncesine ve ötesine de bakmak demektir. Tarihin yeni rafında rastlanan bir kavram bazen eski bilmecelerin kapılarını bir kez daha çalabilmeye, yeni bir bakışla eski olayları ve konumları bir kez daha ele almaya imkân tanır. Düşüncenin ya da refleksiyonun motamot çevirisinin “kendi üstüne eğilme” olmasının nedeni belki de budur. Bu sonsuz “kendi üstüne eğilme” serüveni, bazen bir çağı ya da dönemi anlamakta anahtar vazifesi gören bir uğrağı kendisine mihenk taşı kabul eder. İşte, çağımız için “biyopolitika” kavramının böyle bir niteliği haiz olduğu söylenebilir. Timothy Campbell ve Adam Sitze’nin meşhur derlemelerinde düşüncenin artık “biyopolitik dönemeç”in eşiğine geldiğini iddia etmelerinin nedeni tam da budur.

“Yaşam” ile “politika” arasındaki ilişkileri düşünmenin yeni bir yordamı olarak biyopolitika kavramı, farklı düşünürlerce farklı anlamlarla donatıldı. Her düşünürün “alet kutusu”nun içinden çıkan özgün araçlarsa “egemenlik”, “canlılık”, “cinsiyet”, ve “toplum” gibi kavramlar üzerine düşünmenin yeni olanaklarını inşa etti. Bu olanaklar yalnızca kuramsal bir alanda kalmayıp aynı zamanda ampirik çalışmalara da taşındı. Böylece bu “yeni” kavram, “eski” meselelerin kapağını bir kez daha açabilmek için bir anahtar sunmuş oldu.

Bu bağlamda kuramı esasa alan ancak ampirik çalışmaları da es geçmeyen; kavramın yalnızca eleştirel gücünü değil, kurucu niteliğini de işaret etmeye çalışan; kavramın kendisi kadar ötesine de bakan bir söyleşi dizisi oluşturmaya çalıştık. Katkılarınızı bekliyoruz.

Etkinlik Katılımcıları:
Utku Özmakas: Hacettepe Üniversitesi’nden Michel Foucault ve biyopolitika konusunda doktora derecesi almıştır. Çok sayıda çeviri kitaba ve telif esere, sanat ve siyaset konusunda makaleye imza atmıştır. Şiirimizin Milenyum Kuşağı ve Şiir için Paralaks telif eserleridir.
Emre Koyuncu: kampfplatz dergisi yayın kurulu ğyesi ve Bilkent Üniversitesi öğretim elemanıdır. Alain Badiou, Gayatri Spivak ve Daniel WiSmith’ten çeviriler yapmıştır. Biyopolitika, hayvan sorunsalı ve felsefe tartışma alanlarından bazılarıdır. Çok sayıda makalesi çeşitli degilerde yayımlanmıştır.

Detaylar

Tarih:
12 Aralık 2016
Saat:
18:30
Etkinlik Category:
Etkinlik Etiketler
, , , , , , , , , , , ,

Organizatör

etkinlikizi.org
E-mail:
info@etkinlikizi.org / etkinlikizi@gmail.com
Website:
http://etkinlikizi.org

Mekan

Mimarlar Odası Tarihi Bina
Ankara Caddesi. M.Levent Ersoy Sokak.
Kocaeli, 41000 Türkiye
+ Google Haritalar