Yükleniyor Etkinlikler

« Bütün Etkinlikler

  • Bu event geçti

Modernist Türkiye İslamcılığında Seküler Hukuk Felsefesi

26 Aralık 2016 @ 18:30

Her din gibi İslamın da tarihsel koşullara kendini uyarlama kapasitesi vardır. Bu seminer dizisinin amacı Türkiye İslamcılığındaki bu uyarlanmayı değişik bağlamlarda tartışmak ve gelişme dinamiklerini araştırmak, ve Türkiye İslamcılığının özgünlükleri üzerinde durmaktır. Günümüz modernist Türkiye İslamcılığının modern (ve hatta post-modern) özgürlükçü eleştirisi yapılırken, özellikle İslami düzen ve hukuki eşitlik sorunları tartışılacak, dindarlığın vicdani ve kişisel bir mesele olma eğilimi soruşturulacaktır.

İslamcılık üzerine olmaktan çok Türkiye İslamcılığı üzerine kurgulanan bu çalışmanın elverdiği ölçüde karşılaştırmaya dayanması, teorik ve pratik boyutları bakımından bir denge içermesi hedeflenmektedir. Çeviriden çok özgün örneklere, betimlemeden çok eleştiriye dayanacak olan bu dizi, modernist İslami çabalar ile yapıcı bir diyalog oluşturma niyetindedir. Bu çerçevede pek çok başka kaynak yanında, modernist Türkiye İslamcılığının doruğu olan İslamiyat dergisi (1998-2007) ve bu çevreyle bağlantılı Ankara Okulu Yayınları temel entelektüel kaynaklar (ve araştırma nesnesi) olacaktır.

Modernist Türkiye İslamcılığı aynı kökenden gelen laik devlet, seküler gerekçelendirme, hoşgörü, insan hakları gibi temaları ne ölçüde bütünlüklü biçimde özümseyebilmiş?

26 ARALIK PAZARTESİ

Detaylar

Tarih:
26 Aralık 2016
Saat:
18:30
Etkinlik Category:
Etkinlik Etiketler
, , , ,
Website:
http://etkinlikizi.org

Organizatör

etkinlikizi.org
E-mail:
info@etkinlikizi.org / etkinlikizi@gmail.com
Website:
http://etkinlikizi.org

Mekan

Kafe Kedi Aytekin Yazgan Salonu
Tahsin Marmara Sokak. Vakıf Apartmanı. No: 7/D 41300
Kocaeli, 41300 Türkiye
+ Google Haritalar