Yükleniyor Etkinlikler

« Bütün Etkinlikler

  • Bu event geçti

Sevgi Soysal ve ‘Şafak’: Kırk Yıl Sonra

25 Kasım 2016 @ 18:30

İlk öykü kitabı Tutkulu Perçem’den itibaren edebiyatımızın aykırı ve özgün kalemleri arasına girmeyi başarmış olan Sevgi Soysal (1036-1976), kısacık ömrüne sığdırdığı öykü ve romanlarında; bir yandan kadın bireyselliğini, kadınca bakışın da ötesine taşıdığı yeni ve özgür bir kimlik anlayışıyla işlerken bir yandan da ülkenin toplumsal ve siyasal sorunlarını kendine özgü kurgusu ve zengin anlatım olanaklarıyla dile getirmiştir. Yaşar Kemal’in “Romanlarında, hikayelerinde getirdiği yenilik, epeyce yalın kalmış edebiyatımızda bir zenginlikti.” dediği Sevgi Soysal, Tutkulu Perçem ve Tante Rosa ile 1960’larda ilk eserlerini vermiş, Yürümek, Yenişehirde Bir Öğle Vakti, Şafak, Barış Adlı Çocuk ve Hoş Geldin Ölüm (Yarım kalmış) adlı öykü ve romanlarıyla da 1970’lerde en verimli yıllarını yaşamıştır.Ölümünün kırkıncı yılına denk getirdiğimiz bu söyleşide, Sevgi Soysal’ın öykü ve roman anlayışı, Şafak romanı ekseninde ele alınıp irdelenmeye çalışılacak ve edebiyatımıza katkıları tartışılacaktır.

Murat Belge: Edebiyat eleştirmeni, tarihçi ve akademisyendir. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Türkiye’nin ilk Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünün bölüm başkanlığını kurulduğu yıl olan 1996’dan beri sürdürmekte ve bölümde edebiyat dersleri vermeye devam etmektedir. Belge Birikim Dergisinin kurucularından olup onlarca kitap yayımlamıştır. T24, Birikim ve birçok muhalif dergi ve gazetede aktif olarak çalışmaktadır. Edebiyat alanında doktorası bulunmaktadır. Açık Radyo’da ve NTV’de yayınlanan Gerçek Orada Bir Yerde programlarında yer almıştır.

Barış Özkul: İletişim Yayınlarında editör olarak çalışmaktadır. Edebiyat alanında doktora yapmıştır. Çok sayıda kitaba çevirmen ve editör olarak katkı sunmuştur. Ayrıca Birikim Dergisinde düzenli olarak güncel eleştiri yazıları yazmaktadır.

2016-11-25-sevgi-soysal

Detaylar

Tarih:
25 Kasım 2016
Saat:
18:30
Etkinlik Category:
Etkinlik Etiketler
, , ,
Website:
http://etkinlikizi.org

Organizatör

etkinlikizi.org
E-mail:
info@etkinlikizi.org / etkinlikizi@gmail.com
Website:
http://etkinlikizi.org

Mekan

Kafe Kedi Aytekin Yazgan Salonu
Tahsin Marmara Sokak. Vakıf Apartmanı. No: 7/D 41300
Kocaeli, 41300 Türkiye
+ Google Haritalar